doğru fidan dikimi

Yazar admin 27/10/2021 0 Yorumlar

60x60 cm boyutlarında bir çukur açılmalıdır. Çukur derinliği 50 cm’den az olmamalıdır. Dikimden önce kıvrılmış, kırılmış kökler kesilmelidir. Fidan tüplü/topraklı ise toprağı dağılıp parçalanmamasına dikkat edilmelidir.

Çukur açılırken, üst toprak ile alt toprak ayrılmalıdır. Üstten çıkan toprakla yanmış ahır gübresi karıştırılıp çukur dibine doldurulmalıdır. Fidan aşı noktası, toprağın 2-3 cm üzerinde kalacak şekilde çukura yerleştirilmelidir. Fidan çukuru alttan çıkan toprakla doldurulmalı, ayak ile fidan toprağı sıkıştırılmalı ve can suyu denilen ilk suyu vererek toprak içerisindeki hava boşluklarının doldurulması sağlanmalıdır.

Dikimden sonra fidanlar 80 cm’den budanmalıdır. Fidanların rüzgar etkisi ile devrilmemesi için, hakim rüzgar yönünde 15-20 cm mesafede esnek bir şekilde bağlanarak kazık vs ile tespiti yapılmalıdır.

Dikim esnasında, fidan köklerinin rüzgar almamasına ve direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Can suyundan sonra özellikle yaz aylarında 15 günde bir sulanarak mümkünse çapalanması faydalıdır.

Yorum Yaz